Sztuka pisania ikon jest ukojeniem dla zbolałej duszy i serca, ucieczką w inny wymiar- przestrzeń bez ograniczeń. To swoboda w wyrażaniu siebie pozwalająca określić kim jestem i gdzie podążam.
Moja pasja do ikon rozpoczęła się już od młodzieńczych lat, kiedy po raz pierwszy ujrzałem starą ikonę Matki Boskiej Kazańskiej. To właśnie wtedy utrwalił mi się obraz w pamięci, który przyświecał mi cały czas oraz motywował do dalszej pracy w kierunku zgłębiania i poznawania technik pisania ikon.
Słowo ikona pochodzi z języka greckiego i oznacza obraz, wizerunek. Ikony sakralne porównywane są bezpośrednio do okna lub drzwi łączących świat teraźniejszy z Bogiem.
Ikony-obrazy są słowem zamkniętym w kolorze barw, który posiada bogate znaczenie teologiczne. Można ją odczytywać, a zarazem poznawać symbolikę ukazanych przedstawień. Zadaniem ikony jest nauka i tworzenie więzi z namalowaną postacią. Na przestrzeni wieków była pisana zgodnie z przyjętymi kanonami, w których ściśle określano sposób przedstawienia, kolorystykę oraz treść jaką można było umieścić na ikonie. Obraz-ikona to zatem nie tylko cudowne odczucia estetyczne, ale również duchowe doznania.
Pracownia pisania ikon ma konieczność przestrzegania kanonów przy pisaniu ikon, co wymusiło utworzenie podręczników dla ikonopisarzy w postaci hermenei (technika, wzorce ikonograficzno-teologiczne) oraz podlinników (rysunki, przedstawienia, kompozycje na ikonie). Każdy producent ikon musi posługiwać się szczegółową instrukcją, aby stworzyć perfekcyjne dzieło. Ikonograficzna pracownia to zatem miejsce, w którym dzieją się małe cuda. Dodatkowo, ikona łączy w sobie materię nieożywioną w postaci minerałów z ożywioną zamkniętą w drewnie, klejach zwierzęcych, materiale. Pracownie ikon muszą przestrzegać konkretne etapy tworzenia, które pełnią w pewnym sensie mały rytuał. Jednak każdy etap powstawania ikony pełny jest symboliki. Podstawą do napisania ikony jest deska, która symbolizuje drzewo życia. Wgłębienie w desce, czyli kowczeg, symbolizuje arkę. Naklejane na deskę płótno lub gaza symbolizuje chustę, którą otarto twarz Chrystusa. Nakładanie 12 warstw gruntu nawiązuje do ilości Apostołów, złocenie ikony nadaje jej nie kolor, a światło symbolizujące Boską Światłość. Nie bez znaczenia pozostają również używane w trakcie pisania ikony kolory pigmentów, które mają ukrytą symbolikę:
Złoty - najwyższy kolor, oznacza blask Boga;
Biel - kolor czystości, świętości;
Czerwień - symbolizuje ludzką naturę Chrystusa, kolor krwi i męki, znak zwycięstwa nad śmiercią;
Purpura - przypisany dla króla, symbolizuje bogactwo i władzę;
Niebieski - symbol wiecznego świata;
Zieleń - młodość, kolor wiecznego odnowienia, symbol życia wiecznego;
Brąz - kolor przemijania, ubóstwa;
Czerń - kolor śmierci i zła, na szatach mnichów symbolizują rezygnację z doczesnych udogodnień- umartwianie się za życia.
Ikony - obrazy sakralne są światem, który nie przemija, pełnym symboliki i ukrytego przesłania. Daje możliwość przeniesienia się w inny wymiar, za pomocą przemyślanej kolorystyki. Przynosząc ikonę do domu zabiera się cząstkę tego świata, który za razem ma nas uczyć jak i chronić. Pracownia ikony jest w stanie wykreować rewelacyjne dzieło, które może dodawać wnętrzu dodatkowej harmonii i być w pewnym sensie ukojeniem dla duszy.
Prezentowana pracownia ikonograficzna odpowiedzialnie zajmuje się każdym zleceniem, co można zauważyć w przypadku wcześniejszych prac, które widnieją u dołu strony. Obrazy - ikony religijne pełnią poważną funkcję w życiu religijnym oraz symbolicznym, dlatego skupiam się na najdrobniejszych szczegółach, które mają na celu jeszcze bardziej podkreślić wartość ikony. Producent korzysta wyłącznie z wysokojakościowych materiałów, co przekłada się na jeszcze lepszy efekt finalny całej pracy. Dodatkowo, moja pracownia ikon prowadzona jest wyłącznie przeze mnie - czyli przez osobę, która od wielu lat fascynuje się tym rodzajem sztuki i wkłada w to całe swoje serce. Tworzenie ikon to przyjemność, którą chcę się dzielić z moimi Klientami. Ten artyzm jest szczególnie wyjątkowy, przez wzgląd na całą symbolikę, jaką prezentuje.
Przed rozpoczęciem pisania ikony bardzo ważnym elementem jest odpowiednie przygotowanie deski. Skleja się ją z mniejszych kawałków drewna na przemian linią słojów. Ma to na celu zapobiec wykrzywianiu się deski wraz z upływem lat.
Przed rozpoczęciem pisania ikony bardzo ważnym elementem jest odpowiednie przygotowanie deski. Skleja się ją z mniejszych kawałków drewna na przemian linią słojów. Ma to na celu zapobiec wykrzywianiu się deski wraz z upływem lat.
Ikony, które piszę tworzę z pasją i zaangażowaniem. Każda jest unikalna a do osoby zamawiającej podchodzę w sposób indywidualny. Ikona to idealny prezent na wszelkiego rodzaju okazję. Towarzyszy człowiekowi już od najmłodszych lat, jest w jego najważniejszych momentach życia, aż po jego kres. Ikona posiada ponadczasową formę ponieważ jest swojego rodzaju oknem ku wieczności.
Zapraszamy do oferty:
Proces pisania ikony jest czasochłonny dlatego należy złożyć zamówienie odpowiednio wcześniej. Czas oczekiwania oraz cena jest ustalana indywidualnie.
Pisanie ikon | Ikony świętych
ALL CONTENT COPYRIGHT © 2019 "STUDIO H". ALL RIGHTS RESERVED
REPRODUCTION OR REDISTRIBUTION WITHOUT PERMISSION IS STRICTLY FORBIDDEN