Ikony na zamówienie

Jeżeli poszukują Państwo ikony na zamówienie, pisanej przez osobę pasjonującą się sztuką sakralną, trafili Państwo w dobre miejsce! Już w młodym wieku zainspirowałem się starą ikoną Matki Boskiej Kazańskiej, a po ukończeniu studiów poświęciłem wiele czasu oraz ciężkiej pracy na zgłębianie i poznawanie profesjonalnych technik pisania ikon. Na przestrzeni lat ukończyłem w tym kierunku kurs ikonograficzny, rysunku ikonograficznego oraz pozłotniczy. Podczas kursów intensywnie szlifowałem swój warsztat. Dzięki temu pisanie ikon na zamówienie stało się moim sposobem na życie. Dziś napisane przeze mnie ikony prawosławne są prezentowane na prestiżowych wystawach, a ich nabywcy pochodzą z całego świata.

Czym dokładnie są ikony pisane oraz jaka jest technika ich pisania?

Ikony to obrazy sakralne, przedstawiające postacie świętych w różnych scenach, zarówno biblijnych, jak i z życia codziennego. Stanowią one idealny przykład tak zwanej sztuki wysokiej, mającej wpływ na wszechstronny, głęboki rozwój człowieka. Poprzez prawosławne ikony, ikonograf może zaprezentować obiektywne prawdy o świecie. Dzięki temu zarówno twórcy, jak i odbiorcy ikon, mogą stawać się lepszymi oraz bardziej wrażliwymi osobami. Jedno pozostaje zatem pewne – jeśli kogoś interesuje profesjonalnie wykonana ikona na zamówienie, cena oraz czas realizacji nie powinny mieć priorytetowego znaczenia. Na popularności zyskują prezenty w postaci ikony świętych, a zainteresowanie na nie wzrasta zwłaszcza w okresie świątecznym bądź w sezonie ślubnym.

Pisanie ikon - sklep

Samo określenie „pisanie ikon” zaczerpnięto z języka greckiego. Wynika ono z ich sakralnego, liturgicznego charakteru. Słowo „ikona” również ma swoje korzenie w języku greckim i oznacza obraz lub wizerunek. Metaforycznie porównuje się ikonę do okna albo drzwi, które umożliwiają przejście pomiędzy światem teraźniejszym a Bogiem. Każda ikona łączy w sobie zarówno nieożywioną, jak i ożywioną materię, a wszystkie etapy jej powstawania obfitują w symbolikę. Dlatego tak wysokie znaczenie posiadają wszystkie ikony świętych. Realizuję je po to, aby poszerzyć Wasze pojęcie na temat ikon i tym samym pozwolić na głębsze doznania religijne.

Tradycja pisania ikon sięga czasów apostolskich i często mówi się, że autorem pierwszych ikon był sam Łukasz Ewangelista. Między innymi z tego powodu ikony mają bardzo bogate znaczenie liturgiczno-symboliczne. Ze względu na pochodzenie kulturowe ikon, mają one najważniejsze znaczenie dla chrześcijan prawosławnych oraz grekokatolików. Ich wyjątkowa estetyka sprawia, że cieszą się one dużą popularnością po dziś dzień, będąc pisane na zamówienie także przez współczesnych ikonopisarzy. Coraz częściej ikony na zamówienie są niekoniecznie elementem wystroju budynków sakralnych, a raczej w formie unikatowego prezentu. Ikonę można podarować bliskim na przykład z okazji narodzin, chrztu, pierwszej komunii świętej czy ślubu. Ikony ślubne będą pięknym prezentem dla nowożeńców, przypominającym o tym ważnym dniu. Ikony na ślub, mogą okazać się wyjątkową pamiątką.

Czym charakteryzują się moje ikony ręcznie pisane?

Jako artysta zajmujący się pisaniem ikon, wkładam w moje dzieła całe serce i pasję, dlatego każda prezentowana przeze mnie ikona prawosławna ma dla mnie wielką wartość. Wszystkie ikony pisane na sprzedaż są tworzone przeze mnie z takim samym zaangażowaniem. Robiąc chociażby ikony ślubne, biorę pod uwagę przede wszystkim ich adresatów, a więc nowożeńców. Podczas pisania ikon na ślub, staram się zadbać o każdy szczegół, aby młodzi byli w pełni usatysfakcjonowani tego rodzaju pamiątką. W trakcie pisania ikon skrupulatnie przestrzegam zasad wytyczonych w podręcznikach dla ikonografów. Wykonywanie ikon jest dla mnie największą przyjemnością, co staram się przełożyć bezpośrednio na finalny obraz. Dodatkowo, podręczniki z których korzystam, dotyczą techniki, wzorców ikonograficzno-teologicznych oraz podlinników. Jednocześnie pisanie każdej ikony traktuję w sposób indywidualny. Stosuję zatem różne techniki pisania ikon, w każdej zostawiając odrobinę siebie. Dzięki temu mają Państwo gwarancję unikalności i niepowtarzalności swojej ikony na zamówienie.

Klasyczne ikony - sklep

Jeżeli interesują Państwa profesjonalnie, starannie i dokładnie wykonane ikony na zamówienie, trzeba wziąć pod uwagę czasochłonność realizacji każdego zlecenia. Zarówno ikony na Komunię świętą, jak i ikony ślubne, wymagają sporo pracy, dlatego warto składać zamówienie ze stosownym wyprzedzeniem. Wiele zależy na przykład od tego, co dokładnie ma przedstawiać ikona oraz jaki ma mieć ona format. Aby mieć pewność, że ikony świętych będą dopracowane, sprawdzam dokładnie każdy ich szczegół. Ważne jest dla mnie to, aby prezentowana przeze mnie finalna wersja była kompletna i bez żadnych skaz.

Zamówienia na ikony ślubne mogą Państwo składać poprzez udostępniony formularz kontaktowy, telefonicznie lub pod wskazany adres mailowy. Na każdym etapie pisania ikony mogą Państwo liczyć na kontakt ze mną, gdy będę na bieżąco informował o przebiegu mojej pracy.

Jak przebiega proces powstawania ikony?

Pisanie ikony to proces zróżnicowany oraz czasochłonny, jednak gotowe dzieło prezentuje wyjątkową trwałość. Dzięki temu taka prawosławna ikona może być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Ikony świętych na ślub oraz inne okazje powstają na specjalnie przygotowywanych deskach, symbolizujących drzewo życia. Takie podłoże podlega skrupulatnemu gruntowaniu, wiążącym się z nakładaniem kilkunastu warstw kleju i kredy. Oprócz rozprowadzania naturalnego pigmentu, pisanie ikon uwzględnia także wykonywanie grawerunków i złoceń specjalnymi puncami do złota. Każdą ikonę zabezpiecza się pieczołowicie, aby maksymalnie wydłużyć jej trwałość. W tym celu stosuje się olifę do ikon wytworzoną na bazie oleju lnianego.

Cały proces powstawania ikon jest pełen symboliki. Pisanie ikony rozpoczyna się od przygotowania deski do ikony przez stolarza, na którą będzie ona nanoszona. Jej powierzchnia może być płaska lub z kowczegiem. Kolejny krok to naklejenie na deskę płótna lub gazy – symbolu chusty, za pomocą której otarto twarz Chrystusa. Na każdą deskę nakłada się 12 warstw gruntu. To nieprzypadkowa liczba, ponieważ symbolizuje dwunastu Apostołów. Proces złocenia nadający ikonie nie blasku, a rozświetlenia, to symbol Boskiej światłości.

Ikony na zamówienie mogą mieć różną symbolikę, która wynika z przedstawionych na nich elementów. Ostateczny wpływ na znaczenie ikony ma nie tylko scena, którą w niej przedstawiono, ale również zastosowana kolorystyka. Każda barwa posiada osobne znaczenie. Najpopularniejsze kolory to złoto, biel, czerwień, purpura, błękit, zieleń oraz brąz. Najbardziej negatywną wymowę posiada nieodmiennie czerń jako kolor śmierci, zła i umartwiania się za życia.

Podejmując się pisania ikony sprzedaję ją dopiero, gdy mam pewność, że moje dzieło jest skończone. Należy zatem wziąć pod uwagę fakt, że w zależności od tego, co dokładnie ma przedstawiać dana ikona na zamówienie, cena oraz czas pisania ikony mogą być różne. Jednak dla osób, które interesuje pisanie ikon na zamówienie, szczególne znaczenie powinno mieć przede wszystkim podejście autora do wykonywanej przez niego pracy.